Çocuklarımızın Sağlığı google3eaffab5fd289088.html

Çocuklarımızın Sağlığı

Monkey Jungle Çocuk Oyun Parkında düzenli olarak sterilizasyon uygulaması yapılmaktadır.Özellikle top havuzundaki toplara dezenfekte işlemi yapılır.Bakteri üremesini engelleyen ve insan sağlığına zararı olmayan  ilaçlama ile hijyen maksimum seviyede tutulmaktadır.
Topluma açık alanlarda çocuklar için kullanılan oyuncaklarda hijyene dikkat etmemek bir hastalığa sebep olabilir. 
Çocukların büyük eğlence kaynağı olan ve özellikle AVM’lerde yer alan oyun alanlarında top havuzu hijyene dikkat edilmediği takdirde sıkıntılı durumlara yol açabilir. Ailelerin çocukları ile  güzel vakit geçirmesi için ya da sosyalleşmesi için sunduğu bu imkan bazı firmalar tarafından suistimal edilebiliyor. Her gün yüzlerce çocuğun ağırlandığı ve toplara birçok çocuğun elinin değdiği bu oyun alanlarında aslında o topların her gün yıkanması ve temizlenmesi gerekiyor. Aksi halde herhangi bir çocuktan bulaşan bir hastalık o top diğer ebeveynlerin çocuğunun eline geçtiğinde mikrobu taşıyıp hastalığa neden olabilir.

Softplay oyun gruplarına dahil olan bu düzenek için sağlık uzmanları aileleri uyarıyor ve hijyene dikkat edilmediği takdirde tifo salgınına bile neden olacak tehlikede olduklarını belirtiyor. Bunun dışında temas ile bulaşan deri hastalıkları gibi daha birçok bakterinin de üzerinde bulunacağı hastalıklara davetiye çıkarıyor. Aileler bu konuda ne kadar dikkatli olsa da özellikle 0-6 yaş grubu hastalıklara daha açık oluyor. Bu gruptaki çocuklar oyun alanında aile gözetiminde bile oynasalar içeriye müdahale olamayacağı için topları ağzına götürebiliyor ya da toplara elledikten sonra ellerini ağızlarına ve gözlerine değdirebiliyor. Bu nedenle bu hizmeti sunan firmaların topları temizlemek için üretilen ve dezenfekte eden makinelerden alması gerektiği belirtiliyor. 
Bir diğer tehlike de ailelerin çocuklarını götürdüğü ve açık ya da kapalı alanlarda yer alan oyun parkı alanlarında bulunuyor. Dışarıdan her türlü mikroba elverişli olan bu düzenekler hijyenik bir ortam sunmuyor. Bağışıklığı zayıf olan çocuklara ciddi hasarlar verebiliyor. Ailelerin çocuklarını açık alan parklarına götürdüğü zaman gözlerinin çocuğun üzerinde olması ve ebeveynin çocuğa müdahale edebilir yakınlıkta olması gerekiyor. Oyun oynayan çocuğun elleri iyice dezenfekte edilmeli. Aksi halde solunum yolu ile buluşan hastalıklardan, temas ile bulaşan hastalıklara kadar bir çok hastalığa davetiye çıkabilmektedir. Çocuklar elleriyle oynamakta olduğu ve diğer çocuklarla da oyun sırasında temas halinde oldukları için bu eğlenceli aktivite sonradan oldukça can sıkıcı bir duruma neden olabiliyor. Bu nedenle ebeveynlerin oldukça dikkatli olması gerekiyor.